Oyama Karate

“Studiowanie karate jest jak wspinanie się na wysoką górę. Życie również przypomina wspinaczkę. Ważne jest żeby wytrwale próbować dotrzeć na sam szczyt. Kiedy już się go osiągnie można wiele dostrzec i zrozumieć. Stojąc u podnóża góry można tylko podziwiać jej szczyt.”

Wielki Mistrz Shigeru Oyama 10 dan

 

Soshu Shigeru Oyama

OYAMA Karate na świecie

Twórcą naszego stylu jest Wielki Mistrz Shigeru OYAMA, 10 dan - legenda światowego karate. Po kilkudziesięciu latach praktyki i studiów nad dalekowschodnimi systemami walki stworzył neoklasyczną dyscyplinę, opartą z jednej strony na japońskiej tradycji karate, z drugiej strony na najbardziej skutecznych i sprawdzonych formach walki. Shigeru Oyama to największy z żyjących mistrzów kontaktowego karate w świecie. W ciągu swojej przeszło 60-letniej kariery zasłynął m.in.: zwycięskimi pełnokontaktowymi walkami ze 100 kolejnymi czarnymi pasami, pokazami łamania kantem dłoni stosów bloków lodowych, a także demonstracjami zbijania gołymi rękami klingi ostrego miecza samurajskiego w chwili zadawanego cięcia. Soshu Oyama szkolił wielu aktualnych liderów międzynarodowych organizacji karate oraz zdobywców mistrzostw świata i kontynentów. Jak podkreśla Hanshi Dyduch: “Shigeru Oyama to przede wszystkim wspaniały mistrz i nauczyciel. Skromny, pracowity, cierpliwy i wyrozumiały człowiek. Umie nie tylko oceniać, ale także uważnie słuchać.” Jak twierdzi, bardzo dużo uczy się od swoich uczniów i współpracowników. Nie szuka władzy ani taniej popularności. Raczej stroni od polityki, ale w najważniejszych sprawach dla kontaktowego karate w świecie jego opinia – jako najwybitniejszego ucznia zmarłego Masutatsu Oyamy - ma ogromne znaczenie. Jest autorem wielu filmów szkoleniowych oraz książek, m.in. znakomitej pozycji “Perfect Karate”.

Styl OYAMA KARATE jest rozwijany pod kątem sztuki i samoobrony oraz w kontaktowej formule sportowej (knockdown i semi-knockdown – bez atakowania głowy rękami oraz full contact – tj. z atakiem rąk w rękawicach na głowę).

Shigeru Oyama wprowadził szybkie przemieszczanie się, wyprzedzanie ataku przeciwnika i zejścia z linii ciosu wraz z równoczesnym kontratakiem. Takiej filozofii walki podporządkował cały system szkolenia. Zmienił niektóre bloki, uderzenia oraz formy, rozwinął pracę nóg i położył duży nacisk na rotacyjną pracę ciała.

Nowe autorskie KIHON KATA stanowią pomost pomiędzy uczeniem podstaw a realną walką. W połączeniu z innymi zaawansowanymi ponad stylowymi formami, uznanymi za klasykę karate jak np. Seienchin czy Kanku-daiKIHON KATA tworzą reprezentatywny obraz kształtowania się kontaktowego karate na przełomie XX i XXI wieku. Są przedmiotem studiów, praktyki oraz jednym z najważniejszych czynników pozwalających pojmować styl OYAMA Karate również jako sztukę walki.

Zaawansowani karateka praktykują także ćwiczenia i kata z bronią (Bo, Tonfa i Sai). Kata jak i formy z bronią są dodatkowo wykonywane w formie rywalizacji sportowej. W stylu Oyama obowiązuje autorski system szkolenia dzieci, dostosowany do ich możliwości psychicznych i fizycznych oraz oryginalny model szkolenia młodzieży i dorosłych. Stawia on w pierwszym rzędzie na praktyczne korzyści wynikające z uprawiania karate – dobre zdrowie, poczucie bezpieczeństwa oraz systematyczne kształtowanie charakteru ćwiczącego.

Oyama Polska Federacja Karate

OYAMA Karate w Polsce nierozerwalnie jest związane z Hanshi Janem Dyduchem 8 dan z Krakowa, założycielem i liderem polskiej organizacji Oyama Karate.

Hanshi Jan Dyduch, karate zaczął uprawiać od 1974 roku w Ognisku Specjalistycznym TKKF “Karate-do Kyokushinkai”, a potem w Krakowskim Klubie Karate Kyokushinkai. W 1975 roku jako Reprezentant Polski wziął udział w I Otwartych Mistrzostwach Świata Karate Kyokushin w Japonii. Za swoją postawę otrzymał w Tokio od Kancho Masutatsu Oyamy nagrodę specjalną. Rok później został Mistrzem Polski Karate Kyokushin w kategorii ciężkiej i zdobył złoty medal w Międzynarodowym Turnieju Karate Kyokushinkai “O Puchar Wawelskiego Smoka”.

W 1980 roku Hanshi Jan Dyduch zdał z wyróżnieniem egzamin na stopień mistrzowski 1 dan, a w 1983 roku na 2 dan Kyokushin Karate. Oprócz kariery sportowej pełnił także wysokie funkcje organizacyjne w polskim Kyokushin będąc m.in. Przewodniczącym Komisji Kyokushinkai Polskiego Związku Karate i Prezesem Krakowskiego Klubu Karate Kyokushinkai.

W latach 1985-86 oraz w 1990 roku trenował w Stanach Zjednoczonych. W 1991 roku nawiązał kontakt z Wielkim Mistrzem Shigeru Oyamą 10 dan i w ślad za nim, opuścił szeregi IKO Kyokushin. Od 1991 roku stał się animatorem rozwoju stylu OYAMA Karate w Polsce.

W 1992 roku Hanshi Jan Dyduch zdał w Holandii test weryfikacyjny na 2 dan a następnie egzamin na stopień mistrzowski 3 dan w Oyama karate. W 1994 roku zdał egzamin na 4 dan. W 1997 roku został promowany na stopień mistrzowski 5 dan i otrzymał tytuł Shihan. W dowód uznania dla wysokich umiejętności technicznych i szkoleniowych, jak również sukcesów organizacyjnych oraz sportowych w Polsce i na arenie międzynarodowej, Hanshi Jan Dyduch w 2001 roku, otrzymał z rąk Wielkiego Mistrza Shigeru Oyamy 10 dan, nominację na stopień mistrzowski 6 dan, a w 2004 roku na 7 dan.

Hanshi Jan Dyduch wychował wielu znakomitych zawodników i instruktorów m.in. mistrzów świata knockdown Oyama karate, wielu medalistów mistrzostw Europy, dziesiątki medalistów mistrzostw Polski i Pucharu Polski. Wyszkolił bądź wypromował blisko 270 posiadaczy czarnych pasów Oyama karate w Polsce.

W 2003 r. liderzy współpracujących ze sobą ogólnopolskich związków karate (Shorin-ryu, IFK Kyokushin, All Style Karate, Shotokan, Goju-ryu) powierzyli mu funkcję Prezesa Polskiej Federacji Karate.

W końcu 2004 roku Hanshi Jan Dyduch został dyrektorem OYAMA Międzynarodowej Federacji Karate (ang. OYAMA International Karate Federation), działającej pod patronatem Soshu Shigeru Oyamy 10 dan. W styczniu 2005 roku Światowa Organizacja Karate Kanreikai (ang. World Karate Kanreikai), zajmująca się promocja karate sportowego na arenie międzynarodowej, powierzyła mu funkcję dyrektora ds. europejskich. W 2006 roku został wybrany Prezesem Zarządu OYAMA Polskiej Federacji Karate i Krakowskiego Klubu OYAMA.

 Oyama Karate w Rzeszowie

Początki karate w Rzeszowie sięgają 1979 roku, kiedy Jerzy Świderski rozpoczął pierwsze treningi z grupą studentów na sali Politechniki Rzeszowskiej. W październiku 1979 roku podczas rekrutacji do grupy ćwiczących dołącza około 60 nowych osób. Z roku na rok nabory są coraz większe. W roku 1980 sekcja przyjmuje 100 chętnych, w 1981 roku treningi w Technikum Odlewniczym gromadzą 150 osób. Rok później zajęcia prowadzone są między innymi w Domu Kultury WSK, Szkole Podstawowej nr 18, Politechnice Rzeszowskiej. Klub zaczyna działać jako sekcja Akademickiego Związku Sportowego Politechniki Rzeszowskiej.

Pod koniec 1993 roku czterech czołowych instruktorów Rzeszowskiego Klubu: Włodzimierz Cupryś, Piotr KozakTomasz Polak i Paweł Kardyś, po wizycie szefa Kyokushin Andrzeja Drewniaka i szefa Oyama Karate Jana Dyducha przedstawia członkom Klubu propozycję przejścia do organizacji Polskiej Federacji Karate pod patronatem Shigeru Oyamy 10 Dan. Decyzja ta zostaje zaakceptowana. Tak powstaje Rzeszowski Klub Oyama Karate na czele którego staje Piotr Kozak. W 2007 roku szefem rzeszowskiego ośrodka zostaje jego uczeń - Patrycjusz Mostek. Oferta Klubu zostaje poszerzona o treningi kickboxingu – tą sekcją od początku zajmuje się Paweł Kardyś. Klub zostaje przyjęty do Polskiego Związku Kickoxingu, a od 2011 roku działa pod nową nazwą –  Klub Sportowy OYAMA RZESZÓW. 

W 2008 roku Klub uzyskał status Organizacji Pożytku Publicznego, ściśle też współpracuje z administracją samorządową w zakresie realizacji zadań publicznych.

Staraniem instruktorów Klubu, sponsorów i życzliwych ludzi, od 2012 roku, główne treningi odbywają się w specjalnie do tego celu przystosowanym i wyposażonym DOJO przy ul. Broniewskiego 24a.

Karate jest uniwersalną sztuką walki, na bazie której zbudowana jest struktura naszego Klubu. Proponujemy zróżnicowane zajęcia, od rekreacyjnych, przez samoobronę, po treningi sportowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dla osób pracujących w ciągłym napięciu, karate stanowi lekarstwo na pasmo stresów i napięć, powoduje wyciszanie i odprężanie organizmu.

Treningi w Klubie Sportowym Oyama Rzeszów dają możliwość sprawdzenia się w rywalizacji sportowej przez udział w zawodach – od turniejów pierwszego kroku po Mistrzostwa Polski i międzynarodowe imprezy wysokiej rangi.  

Osoby trenujące w Rzeszowie posiadające stopień mistrzowski:

Kardyś Paweł 3 dan Idzik Sławomir 2 dan
Bajrasz Klaudia 1 dan
Mostek  Patrycjusz 3 dan Kozak Piotr 2 dan
Cupryś Włodzimierz 1 dan
Niemiec Krystian 3 dan Majczak Anna 2 dan Kosturek Mateusz 1 dan
Sąsiadek Anna 2 dan Kosturek Patryk 1 dan
Kozak Tomasz 1 dan
Kozak Marcin 1 dan
Kaszuba Robert 1 dan
Lewińska Alicja 1 dan
Smolarz Natalia 1 dan
Stręk Iwona 1 dan
Polak Tomasz 1 dan
Sroka Agata 1 dan
Świderski Jerzy 1 dan
Zawadzka Agnieszka 1 dan
Żądło Jan 1 dan